RESULTS (PRIMARY) FOR MAY 2018 INTER CLASS RESULTS :


Class Date Event Participation Result House
I 2.5.18 English Calligraphy Full Strength 1st Nitya Spaliya   I F
Lovely   I H
2nd Anvi Upadhyay   I D
Aashma   I F
3rd Anshika Shukla   I A
Anjali Bhushan   I B
LavitraMAthur   I C
V 9.5.18 English Calligraphy Full Strength 1st Swati Kumari   V G
Simridhi Bhat   V E
2nd Avni Bansal   V A
Shaurya Nimit   V B
3rd Tapur Howladar   V D
Anushka Garg   V G
Consolation:  
Aditya Shekhar   V F
SayyuriKhare   V A
Shivam
Satyam
Sunadaram
Sunadaram
Satyam
Satyam

Satyam
Shivam
III 10.5.18 Hindi Group Recitation 20 Students 1st Students of   III G
2nd Students of nbsp; III C and III F
IV 10.5.18 English Calligraphy Full Strength 1st Shambhavi Sinha   IV B
Madhvi Kakkar   IV G
2nd Mrinnali Sutar   IV C
Nandini Goyal   IV F
3rd Manya Sharma   IV E
Prisha Singh   IV D
Consolation:  
Devna Pandey   IV A
Satyam
Vishwa
Sunadaram
Shivam
Sunadaram
Satyam

Shivam
III 11.5.18 English Group Recitation 20 Students 1st Students of   II A
2nd Students of   II B
3rd Students of   II G

 

Hindi Group Recitation – Students of III C
Students of III A
 

 
Class Date Event Participants Result
IV & V 2.5.18 LOGO Aadarsh Jeph   V G
Aditya Shekhar Singh   V F
3rd position
IV & V 3.5.18 PICASSO
(at The Khaitan School )
Lakshita Awana   V F
Omkaar B   V A
3rd position


Winners of LOGO and PICASSO
 

 
Academic Excellence 2017-2018
Academic Excellence certificates were awarded to the students of classes 2nd & 3rd for scoring 90% and above and to the students of classes 4th & 5th for scoring 95% and above. The following students would also be awarded with the scholars badge for their brilliant performance.
Class Performers Percentage
Class IV :
Pratyush K Das
Preeya Singh
Aditya Shekhar Singh
98.1%
97.45%
97.4%
Class V :
Krish Fanda
Saanvi Dubey
Rishit Nanda
98.6%
98.4%
98%


Proud Moment - Students with Excellence Awards
 
Standing Tall with Scholars Badge
 

 
Best Reader Award 2017-2018 The students received a book and a certificate.
Class Performers
Class IV :
1st Sayyuri Khare
2nd Aditya Shekher
3rd Priyam Harsh
IV A
IV F
IV G
Class V :
1st Anushka Rao
2nd Rishit Nanda
3rd Rishika Walia
V F
V B
V D

HT PACE : Painting Competition held on 5.5.18
  Anugya Agarwal bagged the 3rd prize
Sports: Table Tennis Date: 27.4.18 to 29.4.18

 

1. Vishesh Saroha of class VB bagged 2nd position in the table – Tennis Tournament held at Panchsheel Balak Intercollege, Noida organised by GBN District Table-Tennis Association.


 
2. Vidushi Saroha of class IV D bagged 2nd position in the table – Tennis Tournament heid at Adharsheela Global School Vasundhara. Both the students received a certificate and a trophy.
 

Class Date Event Participation Result House
II 19.4.18 English Calligraphy Full Strength 1st Divyanshi Gattani   II A
Kriday Agarwal   II E
2nd Devdrita   II B
Tanvi Kapoor   II C
Aneesh Singh   II G
3rd Aanhika Acharya   II A
ShanayaDimri   II F
Consolation:
Agastya Vashisht   II H
Anwesha Singh   II D
III 19.4.18 English Calligraphy Full Strength 1st Agastya Mittal   III C
HarshitManocha   III A
2nd Anshika Yadav   III F
PraneelPrava   III C
3rd LakshayGiri   III B
Avani Saini   III D
Consolation:
RiddhiGanjoo   III G
Shivam
Vishwa
Satyam
Vishwa
Sundaram
Sundaram

Sundaram
IV 19.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Anjali Kumari   IV B
Pooja Panda   IV A
2nd KashviParashar   IV A
Shreyanshi Sarkar   IV D
MrinnaliSutar   IV C
3rd Shambhavi Sinha   IV B
Avikaa Ahuja   IV C
Consolation:
YashikaRazdan   IV F
Satyam
Vishwa
Shivam
Vishwa
Satyam
Sundaram
Satyam

Sundaram
V 19.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Krusha Gupta   V C
Anushka Garg   V G
2nd Natasha Gupta   V D
Lakshika Saxena   V F
Shaurya Nimit   V B
3rd M. Bhavana   V A
Sanvi Behl   V F
Samriddhi   V E
Satyam
Satyam
Satyam
Shivam
Sundaram
Shivam
Satyam
Satyam
I 26.4.18 Hindi Story Telling (Based on Moral Values) 2 Students per section 1st Anshika Gupta   I A
Aradhya Dua   I A
2nd Prisha Dhar   I E
Prakriti   I F
3rd Anavi Upadhyay   I D
II 26.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Manya Gupta   II D
Suyash Dwivedi   II H
2nd Divyanshi G   II A
Anwesha Badatya   II B
3rd Akshay Parasar   II A
Ritwik Sanan   II C
Consolation:
Aarna Gupta   II F
Devdrita   II B
III 26.4.18 Hindi Calligraphy Full Strength 1st Swarit Tripathi   III C
Ipshita Jha   III G
Riddi Ganjoo   III G
2nd Aahana Halder   III B
T.Misha Rao   III F
3rd Sanvi Shrestha   III D
Consolation:
Lakshya Pratap Singh   III E
Mridul Pandey   III C
Vishwa
Shivam
Shivam
Satyam
Shivam
Sundaram

Vishwa
Satyam
IV 26.4.18 English Spell Bee Full Strength 1st Bhuvi Gupta   IV F
Tanish Verma   IV C
Pranit Unnikrishnan   IV E
2nd Avikaa Ahuja   IV C
3rd Madhvi Kakkar   IV G
Aarush Gupta   IV A
Vishwa
Shivam
Vishwa
Satyam
Vishwa
Sundaram
V 27.4.18 English Spell Bee Full Strength 1st Ayushi Pandita   V G
Neeyati Bhargav   V G
2ndAditya Shekhar   V F
Yashvi Kapoor   V C
3rd Aashi Jain   V F
Preeya Singh   V C
Vishwa
Sundaram
Satyam
Vishwa
Shivam
Sundaram

 
INTER CLASS RESULTS
Class Date Event Participation Result House
V 27.4.18 English Declamation
Topics:
1.How technology has destroyed human interaction
2. Moral values are the essence of life
2 students per house Technology
1st Aashi Jain   VF 2nd Anushka Garg   V G
Moral Values
1st Sayyuri Khare   V A
Mriganka Mukherjee   V D
2nd Kamya Jain   V E

Shivam
Satyam

Shivam
Vishwa
Sundaram


Proud Participants of English Declamation
Name Class Name Class
Janaki Agarwal I A Agastya Mittal III B
Kriday agarwal I B Satwik Mishra III C
Kanav Arora I C Avni Saini III D
Nabhya Bhardwaj I E Neev Singh III F
Amogh Dhar Diwan I H Shreya Bansal IV D
Arnav Rai III B Krish Fanda V E


Earth Day Activity was done in all the classes of the primary Department. The students were mainly involved in the discussion and poster making based on ‘Save the Earth’.
 

“The earth is what we all have in commom.”

HARMONICA GO GREEN
Inter School Competition was held to celebrate the EARTH DAY on 24th April in the school premises. 27 students of classes IV & V from different schools participated in the poster making competition. Nitya Arora of class IV Dwon the first prize. Display Board: A wonderful display board on “SAVE THE EARTH” was put up by the students of Vishwa House of Primary Department

 

“ A world without FORESTS is a world without LIFE”