Academic excellence certificate were awarded to the students of the middle Department(class 8) for getting 91% and above, during the academic session 2017-18


 

MIDDLE & SENIOR (CLASSES-VI-XII) SESSION: 2017-18

S.NO.

DATE

HOSTED BY

EVENT

LIST OF PARTICIPANTS

CLASS

RESULT

1

24.08.17

Army Public School,Noida

Maths Inspire

Snigdha Basu
Nikhil Aggarwal

10D
10B

2nd
2nd

2

09.11.17

The Millennium School, Noida

Dharohar 2017
Hasya Kavi Sammelan

Eva Verma
Shriya Shukla

8C
8C

3rd

3

10.11.17

The Millennium School, Noida

Dharohar 2017
Folk Dance

Group of 11 Students

6-8

3rd position

4

11.11.17 & 12.11.17

Netaji Subhash Sports Complex ,Jasola Delhi

18th Roller Sports Race Skating Championship , ( under 12)

Aarna Gupta

6 B

6B

Gold medal in 300 mtrs and 500 mtrs

5

14.11.17

Ministry of Power , Govt. of India

State Level Painting Comprtition at Lucknow

Nairita Guha

8 C

Consolation
(among 39000 Entries )

6

10.11.17

The Millennium School, Noida

Dharohar 2017
On the spot Creative Writing Prose/ Poem

Prachee Dash
Bhumika Malik

8C
8C

1st Position
3rd position

7

17.11.17

Cambridge School, Noida

Technlympics
Q B Express

Mrigank Pawagi
Aditi Jain

8 B
8C

1st Position

8

19.11.17

Chinmaya Mission Noida

Rang Bharo
Painting Competition

Nairita Guha (Gr. D)

8C

Consolation

9

25.11.17

Ahlcon International
School, Mayur Vihar -1

Vasantotsav
Group Recital Of Tabla

Digvijay Singh
Debarun
Debarghya
Atharv Dixit
Nimit Jain
Triparno Das
Ayush
Vanshaj Chaudhary

VI-VIII

1st Prize

10.

28.11.17

Delhi Public School, Gr. Noida

Nexus-2017
Junior Programming

Web Ignite

Mrigank Pawagi
Aditi Jain

Shobhit Goel
Tanmay Gupta

8 B
8C

11 B
11 B

2nd Position
2nd Position

11.

 

07.12.17

Cambridge School, Noida

Image 2017
Carvan –e-ghazal Solo Song
English Story
Writing
Hindi Poetry Writing
Tabla jugalbandi
Western Group Dance

 

Suhrita Haldar

 

Diksha Dutta

Shria Shukla

Digvijay Singh
Debarun Chakravarty
Group of 11 Students

 

10 A

 

8A

8C

7C
7C
VII- IX

 

3rd

 

3rd

1st

2nd

3rd

12.

01.12.17-03.12.17

Noida Stadium

3rd Distt. Roller Sports Race Skating Championship 2017,

Aarna Gupta
( under 12)

6 B

 

Silver medal in 300 mtrs and 500 mtrs
Bronze medal in 1000 mtr

13

05.12.17

Vishwa Bharati Public School, Gr. Noida

Nukkad Natak

Group of 10 Students

VI-IX

Excellent Performance

14

17.11.17

National Museum of Natural History in association with HT Pace

Inter School Essay Writing Comp.

Mohima Ghoshal
(Sr. Catagory)

 

Encourage
ment Prize

15

08.12.17

Cambridge School, Noida

Image 2017
Symposium
Folk Fusion Dance

 

Amogha Sikka
Animesh Pathak
Harditya
Group of 12 students

 

11A
11C
11A
IV-V

 

1st
1st
1st
2nd

16

20.12.17

Kiran Nadar Museum of Arts, Sec-126,Noida

Organised by NIE ,
Colour Spash 2017

Ruheen Shariff
Sushmita Mukherjee
Avani Khetrawal
Ishita Sagar

8D
8C
5th
5th

3rd
Special Mention

17

22.12.17

Modern School , Barakhamba Road

Access 2017
Sub Jr. Programming

 

Mrigank Pawagi

 

8 B

 

3rd

18

19.12.17

The Khaitan School, Noida

Creative Canvas 2017
On The Spot

Folk Art
Cartoon Making
Face Painting

Canvas Panting
Dry Flower Arrangement
Rangoli
Greeting Card
Piggi Bank Designing

Srijaa Dimri
Nairita Guha
Ruheen Shariff
Nimish Agarwal
Kaushik Dutta

Aishwarya Sinha

Pihu Agarwal

 

Meenakshi Soni
Kushagra Tiwari

 

Anupriya Nandi
Nandini Bhatt
Akanksha Singh
Riya Chowdhary

Jaanvi Sharma
Prachee Dash

Sanvi Bhel

Hardik Singh

6 A
8C
7D
9 D
11

7C

8C

 

11 D
11 C

 

11G
11G
6B
6D

8 F
8C

4A

5F

Appreciation
1st
Appreciation
3rd
Appreciation

2nd

2nd

 

3rd
3rd

 

Appreciation
Appreciation
3rd
3rd

1st
1st

Appreciation

1st

19

27.12.17

PCRA painting comp.,National level

 

Shubham Dang

9G

60 th position
(out of 40 lac entries)
Got certificate and Lenova tab


Shubham Dang student of class 9 g participated in Saksham painting competition organized by P.C.R.A [Petroleum conservation and research association] at national level.

He was among top 100 finalist from 40 lakh entries all over INDIA. He received a merit certificate and lenova tablet from educational director Mr. Alok Tripathi at constitutional club of India on 27/12/17




 

September - November
MIDDLE & SENIOR (CLASSES-VI-XII) SESSION: 2017-18

S.NO. DATE HOSTED BY EVENT LIST OF PARTICIPANTS CLASS RESULT
1 Oct.17 Ministry of Petroleum & Natural Gas PCRA National painting Championship Shubham Dang 9G Best Painting
2 02.11.17 Regional Science & Technology Centre at Shiv Nadar School, Noida Innovation Project Exhibition Divyansh Shivashok
Amritansh Nigam
8 G

7 E
2nd Position (out of 84 models)
3 09.11.17 The Millennium School, Noida Dharohar 2017
Hasya Kavi Sammelan
Eva Verma
Shriya Shukla
8C
8C
3rd
4 10.11.17 The Millennium School, Noida Dharohar 2017
Folk Dance
Group of 11 Students 6-8 3rd position
5 01 .10.17 Gaur City ,Noida Extension 5 Km. Marathon Race
Shotput and Discuss Throw
Jahanvi Sharma 8 F 1st Position2nd Position
& Cash prize
6 02 .10.17 Kaushalya World School, Gr. Noida CBSE Inter School TT Tournament
(under 19 )
Deeva Choudhary

Deeva Choudhary
Pragya Srivastava
10 D

10D
11G
Bronze Medal
3rd position
Bronze medal
7 07 .10.17 DLF World School, Gr. Noida 1st DLF World School Open Roller Skating Championship 2017 (under age grp 10-12) Mahipandey


Aarna Gupta
6 B


6B
2nd Position in Rink race -3
Silver medal in 300 mtrs
8 15.10.17 -01.11.17 Cambridge School,Noida A.C. Dev Football Tournament VBPS Team Runner’s up Trophy
(Participated 22 Teams)
9 23.10.17-28.10.17 CBSE National Badminton Championship, Alwar, Rajasthan Under 19 Senior Girls National Badminton Championship Shehjar Choudhary
AnushaGoel
AnushaGoel
9
10
10
3rd
3rd
2nd (Single event)
10. 05.10.17-18.10.17 District Cricket Association,
Noida Stadium
16th Shashikant Memorial Inter School Cricket Association (under 19) VBPS Noida Team Aviral Tyagi Runner’s up Trophy
Man of the Tournament
11. 11.10.17 to 26.10.17 Gaur International School, Noida Ext. 1st Gaur Cricket League VBPS Noida Team AbhimanyuBisht Runner’s up Trophy
Best Bowler of the Tournament
12. 24.10.17 to 26.10.17 DPS ,Meerut CBSE North Zone-1 Inter School Skating Championship ( under 12) Aarna Gupta 6 B Bronze medal in 1000 mtrs
13. 11.11.17 & 12.11.17 NetajiSubhash Sports Complex ,Jasola Delhi 18th Roller Sports Race Skating Championship , ( under 12) Aarna Gupta 6 B6B Gold medal in 300 mtrs and 500 mtrs
14 14.11.17 Ministry of Power , Govt. of India State Level Painting Comprtition at Lucknow NairitaGuha 8 C Consolation
(among 39000 Entries )
15 10.11.17 The Millennium School, Noida Dharohar 2017
On the spot Creative Writing Prose/ Poem
PracheeDash
Bhumika Malik
8C
8C
1st Position
3rd position
16 17.11.17 Cambridge School, Noida Technlympics
Q B Express
MrigankPawagi
Aditi Jain
8 B
8C
1st Position
17 19.11.17 Chinmaya Mission Noida Rang Bharo
Painting Competition
NairitaGuha (Gr. D) 8C Consolation

Vishwa Bharati Public school, Noida got the second position in Shashikant Memorial Interschool cricket tournament organized by District cricket association at Noida stadium from 5th Oct 2017 to 18th Oct 2017.

Aviral Tyagi of Vishwa Bharati Public School is declared as Man of the Tournament.

 


Vishwa Bharati Public school, Noida got the second position Gaur cricket league tournament organized by Gaur International School at Gaur stadium from 11th Oct 2017 to 26th Oct 2017.


Abhinav Bist of Vishwa Bharati Public School is declared as Best Bowler of the Tournament.
 


 

Vishwa Bharati Public School won NOIDA RUNNERS UP trophy in Bal Bharati Inter School Football Tournament 2017. Vishwa Bharati Public School ,Noida and Bal Bharati Public School, Noida also Qualified for Zonal Championship in Delhi in month of October 2017. Noida Inter-School Football Tournament for Boys Under 17, as Part of the Curtain Raiser Ceremony of the FIFA, Under -17 World Cup conducted by the All - Indian Football Federation under the aegis of Government of India . The Tournament will be held in the Bal Bharati Public School Noida on 4th to 6th September 2017 .


 

Resplendence ( Primary)
23.8.17 – Dab ‘n’ Splash On the spot painting
Topic : Kite Flying or Me and My Doll. Class II & III
Result – Lavanya Khantwal Class II 2nd Position Nitya Arora Class III 1st Position

Abhinav Bist of Vishwa Bharati Public School is declared as Best Bowler of the Tournament.


24.8.17 - Mathematika
Result - 1stVishwa Bharati Public school , Noida
2nd D.P.S Noida
3rd Amity International, Vasundhra

Abhinav Bist of Vishwa Bharati Public School is declared as Best Bowler of the Tournament.


 

25.8.17 – Hindi Skit Competition
Theme- Great Women of Pre-Independent India
Class – Students of IV & V
Result – 1stV.B.P.S Noida
2ndSomerville School, Noida
3rd Indus Valley School




Hindi Skit in Progress Hindi skit 1st position –VBPS
E-Novators- 1. Create an Advertisement – Class V -- 20 schools participated
Result - 1st Position – VBPS Noida
Participants -Krish Fanda & Pranav Dogra

4th MAJOR DHYANCHAND INTER-SCHOOL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP-2017


Rotary club, Noida and society of sports and cultural advancements (SSCA) organized Cross-Country Race at Noida Stadium on 29th August 2017 (Tuesday) to celebrate the birth anniversary of hockey legend Major Dhyan Chand.
Among boys, the 4th Major Dhyan Chand Inter-School Championship 2017 was won by the team of Vishwa Bharati Public School, Noida.
The girls’ team won the Runners-up Trophy.



The Boys’ Team won the Championship



KanishkaTomar stood 1st in the Boys Race



The Girls’ Team was the Runner Up



Udai Arora stood 2nd in the Boys Race



RESULTS (PRIMARY) FOR JULY 2017 INTER CLASS RESULTS
 
CLASS
DATE EVENT PARTICIPATION RESULT HOUSE
IV
13.7.17 English Calligraphy Full strength

1st ShauryaNimi IV G
2nd Avni Bansal IV F
Aaditya Sharma IV F
3rd Utkarsh Singh IV D
Consolation:
Sanvi Bhel IVA
Anushka Jaiswal IV E

Sundaram
Sundaram
Sundaram
Satyam

Satyam
Shivam

III IV &V
13.717 Class Display Board   1st Class III E
2nd Class IIIG
1st Class IV E
2nd Class IV F
1st Class V D
2nd Class VB & V C
 
II
18.7.17 Best Out Of Waste Full strength 1st Saanvi Shreshtha II A
Aahana Halder II A
2nd Divyanshu Kr.Maghi II C
Daiwik Agarwal II E
3rd Vedant Bhandari II E
Kaushiki Jha II B
Consolation:
Gauri Singh II D
Samridhi II G
Tanishk Garg II C
 
III
18.7.17 Hindi Spell Bee Full strength 1stShubhangam Yadav III A
2nd Nia Bharati III C
3rd Banigupta III B
Pranit Unnikrishnan III E
Chardit Jain III A
Vishwa
Satyam
Satyam
Vishwa
Satyam
IV
20.7.17 Hindi Spell Bee Full strength 1st Kaashvi Chatterjee IV F
SimarDhingra IV C
2nd SayyuriKhare IV A
Preeya Singh IV B
3rd Anuradha Agarwal IV C
Vishwa
Satyam
Shivam
Sundaram
Shivam
V
25.7.17 English Spell Bee Full strength 1st NavdhaGusain V B
Shiviya Dixit VB
2nd Pranav Dogra VE
AashiUpadhayay VG
3rd Rishit Nanda VB
AneeshAwanty VG
Vishwa
Vishwa
Sundaram
Shivam
Shivam
Satyam
I
27.7.17 English Group Recitation 18-20 Students per class 1st students of class I F
2nd Students of class I H
3rd Students of class I C &I
 
II
28.7.17 Scramble / Unscramble Full Strength 1st Harshit Verma II B
2nd Mridual Pandey II F
3rd Yug Sharma II C
 
III
28.7.17 English Spell Bee Full Strength 1st Pranit Unnikrishnan III E
2nd Aahan Malhotra III G
Kumar Aditya III A
3rd Avikaa Ahuja III E
Adrija Sinha III G
Vishwa
Vishwa
Sundaram
Satyam
Shivam

 

 

1st position -Students of class I F

CLASS
DATE EVENT PARTICIPATION RESULT
IV & V 26.7.17 Hindi Historical Skit 8-10 Students per House

1st Students of Shivam House
2nd Students of Vishwa House


  Vishwa Bharati School Shines at Google code to learn contest 2016

Aditi Jain, a class 7 student of Vishwa Bharati Public School, Noida has won in the annual “Google code to learn contest 2016” conducted by Google India. This event is organized in support of Rashtriya Avishkar Abhiyan, a flagship scheme of Ministry of HRD, nurturing the spirit of scientific inquiry and creativity.
More than 800 entries were there from all over India. Students from over 80 cities participated. All the projects were went through very tough competition from all over India. Nine students from across the country were chosen as winners by a jury comprising of Scientists, Computer Engineers from Google, ACM India and IIIT Delhi.
Aditi outshined the other 800 participants who took part in the event. Her mobile app FREEBO of sharing used books was greatly appreciated by the Google scientist and judges. In her analysis she highlighted how money can be saved by donating extra books and its impact on saving environment. She will be awarded by a certificate of achievement and a Nexus tablet or Chrome book laptop from Google.


 
  J B M GLOBAL SCHOOL 8th INTER SCHOOL ATHLETICS MEET 2016

UNDER -19 BOYS

S. No.

Student Name

Class

Distance

Position

1.

KARAN GURUNG

12 - D

100 Mtrs.

1st

2.

KARAN GURUNG

12 - D

200 Mtrs.

1st

3.

DEVANSH TYAGI

11 - E

100 Mtrs.

2nd

4.

DEVANSH TYAGI

11 - E

200 Mtrs.

2nd

         
UNDER-16 BOYS

1.

DEEPAK SHARMA

11 - E

200 Mtrs.

3rd

2.

DEEPAK SHARMA

11 - E

LONG JUMP

2nd

3.

ABHINAV JOSHI

8 - D

100 Mtrs.

3rd

4.

VIBHAV SRIVASTAVA

9 - F

DISCUS THROW

2nd

         
UNDER-14 BOYS

1.

HARSH SAINI

8 - C

DISCUS THROW

1st

2.

UDIT PRATAP SINGH

7 - D

LONG JUMP

3rd

         
UNDER-16 GIRLS

1.

JEYATI GUPTA

9 - F

100 Mtrs.

1st

2.

JEYATI GUPTA

9 - F

LONG JUMP

1st

3.

SHAGUNN GUPTA

9 - C

100 Mtrs.

2nd

4.

SHAGUNN GUPTA

9 - C

200 Mtrs.

1st

5.

DHANISHTHA

8

LONG JUMP

3rd

         
UNDER-14 GIRLS

1.

AISHANI SINGH

8 - B

100 Mtrs.

1st

2.

AISHANI SINGH

8 - B

200 Mtrs.

1st

3.

JOSHNI JOE

8 - E

100 Mtrs.

2nd

 
BOYS 4X100M.Relay 1st POSTION
KARAN GURUNG , DEVANSH TYAGI, DEEPAK SHARMA, ABHINAV JOSHI,YASH GUPTA
 
GIRLS 4X100Mtrs Relay Race 2nd POSTION
JEYATI GUPTA, SHAGUNN GUPTA, AISHANI SINGH, JOSHNI JOE, DHANISHTHA


J B M GLOBAL SCHOOL 8th INTER SCHOOL ATHLETICS MEET 2016


8th U.P & UTTARAKHAND STATE CLUSTER –XIX CBSE ATHLETICS CHAMPIONSHIP -2016
23th TO 27th Dec 2016
Held at BLUE BIRDS INTERNATIONAL SCHOOL , AMROHA ROAD , AMROHA U.P

UNDER -19 BOYS

S. No.

Student Name

Class

Distance

Position

1.

DEVANSH TYAGI

11 - E

200 Mtrs.

2nd

QUALIFIED FOR NATIONAL ATHLETIC MEET VADODARA.
BOYS 4X100M.Relay 2nd POSTION
KARAN GURUNG , DEVANSH TYAGI, DEEPAK SHARMA, ABHINAV JOSHI GOT SECOND POSITION 4X100 Mtrs. Relay Race.

 



INTER -SCHOOL ATHLETICS MEET RESULT 22th & 23th August 2016

DATE

VENUE

EVENT

NAMES

CLASS

RESULT

15th Shashikanth Memorial Interschool Cricket Tournament organized by District cricket Association G.B. Nagar from 5th Oct to 22nd Oct at Rameesh International School , Greater Noida.
Ist Match : VBPS won against Assi convent school by 70 runs. Aviral Tyagi took 5 wickets and declared man of the match.
IInd Match : VBPS won against Ryan International school by 8 wickets . Dhruv gangal scored 38 runs ,not out and was declared as man of the match.
Semi final : VBPS won against Karl Huber school by 67 runs. Dhruv gangal scored 53 runs and declared as man of the match.
Final : VBPS won against Amity International school by 40 runs. Dhruv gangal scored 57 runs and declared as man of the match
Dhruv Gangal declared as best batsman and Man of the tournament.

25/10/16

Mayoor School Noida

Web Designing

Sajal Sangal
Aarekh Mehta

X-A
X-E

2nd

25/10/16

Mayoor School Noida

Senior Quiz

Dhruv Rawat
Reetam Bhardwaj

X-A
X-D

3rd

22/10/16

Jagran Public School

Music Mixing

C++ Programming

Java Programming

Flash Presentation

Robotics

Web Designing

Priyanshu Verma

Amokh Varma

Shri ram T.G.

Sampreet

Vaibhav Misra
Yash Gupta

Sajal Sangal

X-A

XI-C

X-C

X-A

IX
IX

X-A

1st

1st

1st

1st

2nd
2nd

2nd

20/10/16

DPS Greater Noida

DJ Mixing

Priyanshu Verma Ketan Sharma

X-A
XI-B

1st

20/10/16

DPS Greater Noida

Quiz

Dhruv Rawat
Reetam Bhardwaj

X-A
X-D

1st

20/10/16

DPS Greater Noida

QBasic Programming

Aditi Jain
Mrigank Pawagi

VII B
VII F

1st


INTER -SCHOOL ATHLETICS MEET RESULT 22th & 23th August 2016

EVENTS

POSTION

NAME OF ATHLETE

100 MTRS. BOYS

 

 

 

1st

DEVANSH TYAGI

 

3rd

ABHINAV JOSHI

200 MTRS. BOYS

 

 

 

2nd

DEVANSH TYAGI

 

3rd

ABHINAV JOSHI

400MTRS. BOYS

 

 

 

1st

KARAN GURUNG

 

2nd

DEEPAK SHARMA

800 MTRS. BOYS

 

 

 

1st

KARAN GURUNG

 

2nd

UDAI ARORA

LONG JUMP BOYS

1st

KUNAL BISHT

 

2nd

DEEPAK SHARMA

SHOT PUT BOYS

2nd

KUNAL DEY

DISCUS THROW BOYS

1st

VISHESH DIXIT

4x100mtrs. Relay

Race Boys

 

 

1st

KARAN GURUNG

 

1st

DEEPAK SHARMA

 

1st

DEVANSH TYAGI

 

1st

ABHINAV JOSHI

4X400mtrs.Relay Race

Boys

 

 

1st

KARAN GURUNG

 

1st

DEVANSH TYAGI

 

1st

DEEPAK SHARMA

 

1st

BHAARANYU BANSAL

100 MTRS. GIRLS

2nd

SONAKSHI GUPTA

200 MTRS. GIRLS

2nd

SONAKSHI GUPTA

 

3rd

AISHANI SINGH

400MTRS. GIRLS

2nd

DHANISHTHA SAXENA

 

3rd

DEEVA CHOUDHARY

800 MTRS. GIRLS

2nd

ANUSHA GOEL

 

3rd

DHANISHTHA SAXENA

DISCUS THROW GIRLS

1st

RASHI BALOONI

 

2nd

SWASTI MISHRA

SHOT PUT GIRLS

1st

SWASTI MISHRA

 

2nd

RASHI BALOONI

4X100mtrs.Relay Race

GIRLS 1st

APARNA CHAUHAN

 

1st

AISHANI SINGH

 

1st

SONAKSHI GUPTA

 

1st

JAYATI GUPTA

4X400mtrs.Relay Race

GIRLS

 

 

1st

APARNA CHAUHAN

 

1st

AISHANI SINGH

 

1st

DEEVA CHOUDHARY

 

1st

ANUSHA GOEL


BEST ATHLETE BOYS:- KARAN GURUNG VISHWA BHARATI PUBLIC SCHOOL, NOIDA
BEST ATHLETE GIRLS:- MAANYA SAXENA AMITY INTERNATIONAL SCHOOL, NOIDA
OVER ALL CHAMPIONSHIP :- VISHWA BHARATI PUBLIC SCHOOL, NOIDA
RUNNER~UP :- THE KHAITAN SCHOOL, NOIDA

S.No
SCHOOL POINTS
1 VISHWA BHARATI PUBLIC SCHOOL, NOIDA 183 POINTS
2 THE KHAITAN SCHOOL, NOIDA 38 POINTS
3 D.P.S. NOIDA 36 POINTS
4 SOMERVILLE SCHOOL, NOIDA 35 POINTS
4 AMITY INTERNATIONAL SCHOOL, NOIDA 33 POINTS
6 CAMBRIDGE SCHOOL, NOIDA 21 POINTS


NATIONAL SPORTS DAY CELEBRATION 3rd MAJOR DHYAN CHAND INTER-SCHOOL CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIP -2016 Qrg.BY:- S.S.C.A NOIDA & DISTRICT ATHLETICS ASSOCIATION G.B.NAGAR, NOIDA ( U.P. )
HEAD AT :- SEC.21 NOIDA STADIUM
DATE :- 30th AUGUST 2016.
PARTICIPATED SCHOOL NCR :- No. OF SCHOOLS 24
PARTICIPATED ATHLETE:- 450
5th POSITION UDIA ARORA -11E
8th POSITION KARAN GURUNG -12D


VISHWA BHARATI PUBLIC SCHOOL, NOIDA
BOYS CROSS COUNTRY TEAM :- RUNNER'S UP CHAMPIONSHIP
GIRLS CROSS COUNTRY TEAM:- RUNNER'S UP CHAMPIONSHIP

>
CLASS
DATE VENUE EVENT PARTICIPATION NAMES RESULT
V 5.8.16 Genesis Global School Declamation 2 students Jasmira Divi Singh 2nd
I 10.8.16 Jaypee Public School Word Building 2 students Twisha Dwivedi I F Mahi Arora I C 1st
III 11.8.16 Jaypee Public School Character Portrayal (Hindi) 1 students Priyanka Sharma IIID 2nd
IV & V 30.8.16 V.B.P.S Dwarka Collage Making 1 Students Abhiraj Kishore 3rd
VII 30.8.16 V.B.P.S Dwarka Web Crawling 2 Students

Aditi Jain

Mrigank Pawagi

2nd
>
S. No.
Date Venue EVENT PARTICIPANT POSITION
1. 29/4/2016 The Khaitan Robotics Prabhav Gupta VIII-F
Yash Srivastav VIII-F
3rd
2.

29/4/2016

The Khaitan Cipher Dhruv Rawat X-A
Reetam Bhardwaj X-A
2nd
3. 15.7.16 Somerville Noida Turtle War (computer) Divenshu Behra V B Divyeh Chaturvedi VB 2nd
4.

15.7.16

Somerville Noida Junior Programming (computer) Aditi Jain VII B Mrigank Pawagi VII F Ist
5. 15.7.16 Somerville Noida Junior Quiz Meher Khurana VIII B Tanishq VIII B 2nd
6.

15.7.16

Somerville Noida AR Game Development Praveen Seth XI-A
Kalpit Gupta XI-C
3rd
7. 15.7.16 Somerville Noida ROBOMAZE Souris Ash X-C
Shriram T.G X-C
3rd
8.

16.7.16

DPS Vasundhara Technovation (computer) Twisha Dwivedi I F 1st
9. 16.7.16 DPS Vasundhara Technovation (computer) Samagra Agarwal XII-C 1st
10.

16.7.16

DPS Vasundhara Overall Trophy won by Vishwa Bharati Public School
>
S. No.
Date Venue COMPETITION PARTICIPANT POSITION
1. 25.01.16-3.02.16 Delhi Soccer Association Delhi State Junior Soccer Championship Karmanya Bansal XI Selected for National Football Championship at Hoshiarpur, Punjab
2.

2.02.16

Lucknow State Level Painting Competition RuheenSharaf Selected for state level painting competition